Hall of Honor

Austin College Athletic Hall of Honor
NAME CLASS INDUCTION YEAR NAME CLASS INDUCTION YEAR
David L. Adams ’83 2012 John Kras ’76 2001
Brian Ainsworth ’85 1994 Matt Kyle ’88 2015
Paul Alexander ’60 2017 George L. Landolt ’23 1968
Leo Wesley Allred ’27 1968 Robert R. Landolt ’59 1967
Otis Amy ’89 1994 Joe Lawrence ’41 1985
Dale Anderson ’82 2012 Cherry Craig Lee ’95 2002
Jerry Apple ’60 2010 John Leonard ’76 2016
Charles Wayne Arledge ’58 2014 Joe Lillis ’33 1966
Wayne E. “Zeke” Atkins ’37 1999 Charles A. Lingo ’28 1965
Gene “Duke” Babb ’58 1969 Carlisle Littlejohn ’23 2009
Brent G. Badger ’94 2012 Robert Girard Lowe ’17 1965
Jimmy Baird ’93 2008 Christopher Alan Luper ’82 1991
C. Virgil Ballard ’28 1965 Hobart Lytal ’57 1972
Michael Bardgett ’02 2013 Michael G. Maloney ’68 1978
Thaddeus B. Bird ’83 2000 Jack “Jello” Manes ’60 2009
Jerry G. Bishop ’66 1972 Robert E. Maroney ’57 1994
Gerald Blankenship ’58 2011 Robert T. “Bob” Mason ’52 1971
Billy Bookout ’56 2009 Kyle Matlock ’91 2003
Byron Boston ’73 1997 D. A. McCall ’40 1973
Gene Dale Branum ’82 1990 Roy K. McCall ’18 1973
Bo Brown ’75 2008 Hardee McCrary ’73 2003
Lisa Lucky Brown ’89 1995 Lynn W. McCraw ’37 1971
B. T. “Bap” Brown ’14 1971 Lindsey McFadden ’02 2011
Wendell Brown ’78 2003 Leslie Day McGee ’71 2013
Steve Burket ’63 2011 Greg McKinney ’77 1995
Mark Burtner ’72 2016 John W. “Swede” McMurry ’30 1969
Mark A. Caffey ’79 1999 Zackery Meyers ’98 2014
Robert Campbell, III ’71 2011 Barnes Milam ’30 1970
Tresy Ross Capelle ’04 2016 Charles “Bo” Miller ’61 1967
David Capper ’77 1997 Henry Miller ’87 1996
L. D. Cardwell ’59 1986 James D. Miller ’21 1967
John W. Carroll ’17 1965 Walter O. Miller ’26 1968
Willie Joe Carter ’32 1968 Louis H. Monzingo ’24 1967
Floyd “Bo” Cash ’53 1982 Samuel S. Moore ’64 1981
Pete Cawthon, Coach 1923-27 1965 Raymond Morehart ’22 1965
Bob Chandler ’79 1989 John Odell Morgan ’26 1965
Nicole Christy ’00 2014 Christian Morgia ’99 2005
U. O. “Clemo” Clements ’35 1983 Ray Morrison, Coach 1949-53 1966
Price Clifford ’80 1995 Elizabeth Jenkins Mosier ’83 1993
Lloyd “Lonnie” Collins ’35 1989 Mark Murphy ’90 2002
Adam Cone ’25 1974 Ron Murphy ’61 1996
Joe Coomer ’42 1966 J. T. Muse ’30 1970
Jeff Cordell ’91 1996 Deborah A. Myers ’84 1992
Kedric Couch ’55 1978 John M. Myers ’76 1998
Burnett Carroll Cox ’34 1967 Art Nelson ’78 2003
H. O. “Molly” Crawford ’27 1966 J. T. “Bobo” Nelson ’27 1966
Bill Crook ’80 1988 Don Newsom ’65 1983
Talmadge “Doc” Crook ’36 1990 Mary Scarborough Nickell ’78 2000
George E. “Trey” Crosthwaite III ’64 2012 Jack “Scooter” Nolen, Jr. ’90 2011
Mark Cunningham ’97 2009 Duane Nutt, Coach 1965-’73 1996
Shem P. Cunningham ’20 1965 Chris Nyvall ’69 2001
Sam Curlee ’49 1968 Clay Oliphint ’82 1996
John Morgan Currie ’17 1967 James Owens ’57 2005
Nader Dabboussi ’91 2013 Rick Page ’71 2015
Joe E. Davis ’59 1998 Donald Parnell ’83 2013
Ralph M. Davis ’32 1982 Carroll Pickett ’54 1968
Reggie Davis ’62 1992 Amy Meschke Porter ’98 2009
Richard Davis ’73 2000 James Powell ’56 1985
Gene Grinnell Day, Coach ’38 1981 Keith Powell ’76 2016
Dee Dearen ’69 1996 R. N. Price ’27 1965
James W. Deatherage ’56 1970 Albert J. Pruitt ’38 1969
Verde Dickey ’27 1974 Ty Quick ’81 1996
Donnie H. Duncan ’62 1971 Homer Rainey ’19 1966
Rory Dukes ’82 1996 Roland Rainey ’69 1993
Raymond Dupuy ’59 1996 Joe F. Rayl ’54 1981
Edwin H. Dyer, Coach 1924-27 1965 Kim Randolph ’75 2007
Clyde Eagleton ’10 1967 Brian Riley ’87 2006
Wes Eben ’69 1996 Lee Riley ’78 2004
James R. Edwards ’54 1980 Ronnie Roberson ’81 2007
Todd Elliott ’87 2013 Bill Robertson ’65 1975
Tommy Eustace ’66 1985 David Robertson ’79 2010
William H. Evans ’51 1970 Natasha Rodgers ’99 2004
Eddie Farley ’72 2004 Gary Roe ’83 2010
Barry Faulkner ’66 1986 Margaret Roe ’95 2017
Larry Fedora ’85 2006 Jim O. Rogers ’63 1990
Rossi Felix ’85 1997 Jim Rolfe ’65 2007
Don Fields ’69 1987 Marilyn Marshall Rosenau ’68 1989
Wilton B. Flewharty ’32 1992 Chris Sanders ’95 2016
Henry E. Franka ’26 1965 Heather Woods Sanders ’90 1996
J. O. “Cotton” Franklin ’33 1982 Steven S. Schiff ’71 1986
Roger Fullington ’52 1982 Bob Schucany ’69 2005
Floyd Gass, Coach 1955-68 1971 James Self ’58 1966
Butch Gladen ’72 1988 Charlie Sessom ’59 2004
Charles Goff ’40 1984 Jerry Shaffer ’63 1989
Diana Gonzalez ’06 2015 Bob Sheffield ’70 2017
David Goss ’89 2005 Gayno Shelton ’60 1995
Thomas “Chris” Grantham ’87 1993 Samuel A. Shields ’60 1983
Alexander Gray ’13 1965 Larry Brian Shillings ’82 1991
H. S. Griffin ’30 1979 Amy Scull Skaggs ’00 2007
Cecil Grigg ’17 1966 Tom Skipworth ’67 2014
Wiley B. Grinnell, Sr. ’35 1980 A. Lee Smith ’47 1980
Cory Hailey ’01 2015 Charles Smith ’61 1996
Ben E. Harmon ’52 1972 Dewey Glenn Smith ’47 1981
Maurice L. Harper ’37 1971 R. T. Smith ’25 1965
Warren Harper ’55 1993 Ray Smith ’58 1988
Cameron Harris ’38 1978 Henry W. Sory ’47 1984
William E. (Bill) Harris ’60 1977 Joe Spencer, Coach 1953-61 1969
Anne Perreault Hartnett ’81 2010 Amber Sprouse ’90 1998
Bryan C. Henderson ’31 1969 Richard E. St. John ’36 1987
Kenneth Hern ’60 2013 Frank Steen ’38 1965
Jennifer Kyle Hernandez ’94 2001 John O. Stephens ’37 1975
Chris Herrmann ’89 1998 Chester W. Story ’59 1973
Marisa Hesse ’99 2006 William D. Swann ’71 1985
Larry Hickman ’82 2000 Allison McKinney Tarpley ’99 2008
Richard Hill, Jr. ’66 1976 Kenneth Tatum ’89 2008
Kenneth Hillyard ’94 2016 Jack Taylor ’56 1976
Brent Hollensed ’81 1996 Scott Taylor ’87 1999
Charles M. Hollingsworth ’76 2000 Hoxie H. Thompson 1965
H. L. Hollis ’24 1965 Mack Thompson ’57 1975
Ralph H. Hollywood ’47 1965 Richard R. Thoms ’66 1976
Edward L. Holt ’84 1998 Larry Tidwell ’75 2004
Mary Holt ’78 2005 Jeff Timmons ’85 2017
Pat E. Hooks 1965 Michael E. Toon ’70 1999
Harold L. Howard ’76 1999 Tony Toro ’68 2012
Mark Howeth ’80 2002 Hiram “Hi” Tuck ’17 1968
Dale Huggins ’95 2017 Bill Ucherek ’89 2007
Donald L. Hulse ’55 1969 Robert Van Schoick, II ’73 2011
Amy Arnold Hussmann ’83 1999 Lorraine Vassberg ’85 2014
Harry Hussmann ’83 1997 Ewell D. Walker ’19 1965
Frank S. Hutt ’32 1977 Clarence Warren ’51 1984
Blake Hyde ’86 2006 H. Dempsey Watkins ’53 1973
Roy Jackson ’52 1974 John H. Webb ’38 1970
Hamid “Rabbit” Jalali ’80 1990 Bobby G. Weddle ’62 1980
Joaquin Johnson (Posthumously) ’86 2010 Katy Williams ’10 2017
Don Johnson ’71 2002 Willie Williams ’77 1987
Wallace T. Johnson ’38 1968 Weldon Willig ’65 1996
Joe Johnston ’68 1996 James Thomas Wilson ’50 1965
Joe Malone Joiner ’50 1965 Charles Wiser ’63 1979
B. Lee Jones ’22 1970 John Womack ’93 2016
Glen Kirk ’61 2001 Joe Wood ’60 1991
William H. Keeling ’28 1965 Robert L. Wood ’33 1967
Charles W. Keliehor ’31 1972 Charles “Ace” Wright ’61 2007
Mark Kellogg ’97 2009 John T. Young ’64 1992
Dennis Kelly ’06 2015 ’81 National Championship Football Team 2011
Aaron Kernek ’01 2009
Honorary
Paul Beardsley 1973 James McCord ’38 1988
Harry W. Buffington 1977 Kate McCord ’50 2009
Truett Cates 2000 Vance Morris 1997
Weldon Lee Eaton ’61 1987 John D. Moseley 1979
Byron Gilbreath 1979 Oscar Page 2009
Clyde L. Hall ’46 2012 Jack Pierce 2017
Willie Jacobs 1978 John Prudich ’78 2017
Larry Kramer 1986 Rollin M. Rolfe 1968
Sig Lawson 1998 Kenneth Street 2008
T. Ellis Lockhart 1991 E. Don Williams 2017
Ann Mason ’53 2009 Paul G. Wyatt 1975
Joe Spenser Award Recipients
NAME CLASS INDUCTION YEAR NAME CLASS INDUCTION YEAR
Gene “Duke” Babb ’58 2002 Vance Morris 2005
Jerry G. Bishop 2011 Don Newsom 2015
Wally Black ’70 2003 David Norman ’83 2016
Reggie Davis ’62 2006 Gayno Shelton 2009
Gene Grinnell Day, Coach ’38 2000 Bill Snyder 2007
Donnie H. Duncan ’62 2004 Mike Sorrells ’65 2017
Floyd Gass, Coach 1998 Chester W. Story ’59 2001
Larry Kramer 2003 Larry Tidwell 2014
Sig Lawson 2012 Mel Tjeerdsma, Coach 1984-93 1996
Joe Longino ’74 2013 Butch Worley ’76 2008
Ralph S. McCord ’50 1997
Coach of the Year Award
NAME CLASS INDUCTION YEAR NAME CLASS INDUCTION YEAR
S. Joseph Barrett ’68 1984 Ross Reedy ’04 2016
Larry Fedora ’85 2012 Jeff Riordan ’01 2015
Danny Henderson ’84 2011 Kirk Thor ’91 2016
Mark Kellogg ’97 2014 Larry Tidwell 2010
Kenneth Loyd ’64 2006 Claude Webb ’79 2006